داستان سیمان

داستان زندگی سیمان<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اکثر مردم سیمان و بتن رو مشابه هم میدونند اما طبیعت آنهامتفاوته:

سیمان پودری است بسیار نرم و خاکستری که شن و ماسه و سنگها را بهم می چسبونه وبه صورت یک توده یکنواخت در می آره یا باعث ایجاد توده بتنی می شه. در واقع سیمان کلیدی ترین جزء بتن است.

تاریخچه و توسعه سیمان پرتلند در زمان حال :

در هر جایی تمدن با ساختن خانه آغاز شد انسانها دنبال ماده ای بودهاند که بتونند سنگها را به یکدیگر بچسبوند و توده بزرگتری از سنگها را ایجادبکنند. آشوریها و بابلیهابرای اینکار از خاک رس استفاده می کردند اما مصریها پیشرفته تر بودند و بجز خاک رساز آهک و گچ نیز به عنوان ماده چسباننده برای سازه هایی همانند اهرام استفاده میکردند.

یونانیها ساختار سیمان را بهبود بخشیدند و سرانجام رومیان باتغییراتی که در ساختمان سیمان دادند توانستند سیمانهایی تولید کنند که دوام بیشتریداشتند.

فونداسیون بیشتر ساختمانهای گردهمایی رومیان با نوعی از بتن در عمقدوازده فوتی پی ریزی شده بودند .حمامهای بزرگ رومی مثل حمام کولسیوم و حمام بزرگی چون باسیلیکا که توسطکنستانتین که در 27 قبل ازمیلاد بنا شده بودند نمونه هایی از معماری قدیم رومی هستند که در ساخت آنها ازمخلوط سیمان استفاده شده است.

راز موفقیت رومیها در ساخت سیمان پیداکردن ترکیبی از آهک زنده باخاک پوزولانی(خاکستر آتشفشانوزوو در ایتالیا) بود.در این فرایندسیمانی تولید می شد که با از دست دادن آب سخت می گشت.در خلال سالهای 1000 تا 1450 بعد از میلاد پیشرفت تکنولوژی ساخت سیمان متوقف شد تا این که ما توانستیمراز سیمان هیدرولیک(سیمانی کهبا آب سخت می شود) را کشفکنیم.

امروزه انواع مختلفی از سیمانها تولید میشند و کار به جایی رسیده کهحتی واسه پر کردن دندون هم از سیمان استفاده میکنند(البته از یه جور مخصوصش ).

در آینده در مورد هریک از انواع سیمانها توضیح خواهیم داد

با تشکر از مهندس مهرداد . ش .

/ 0 نظر / 8 بازدید