مواد معروف اطراف ما

شاخه : شیمی و مهندسی شیمی<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

زیر شاخه : مواد

موضوع: مواد معروف اطراف ما

 

 

حتما بارها و بارها براتون پیش اومده که از وسایل بهداشتی مثل شامپو , صابون , خمیر دندون یا همچین چیزایی استفاده کنید و قبل از استفاده روی جعبه محتوی اونا اسم مواد زیادی رو ببینید.

تا حالا شده فکر کنید آخه اینهمه ماده رو واسه چی باهم قاطی می کنند؟

واسه مصرف کننده شاید مهم نباشه که این مواد به چه دردی می خورند و فقط علامت استاندارد و شماره ثبت مهم باشه اما یه مهندس شیمی باید بدونه هرکدوم از این مواد رو چرا باهم قاطی می کنند.حالا اشکال نداره هنوزم دیر نشده , برید یه جعبه خمیر دندون یا شامپو بردارید و ببینید چه موادی توشونه ! من چند تا از مواد پر کاربرد رو با دلیل استفاده اونا براتون می نویسم.

 

ماده ای بنام متیل پارابن  Methyl paraben   رو حتما پیدا خواهید کرد چون این ماده خاصیت میکروب کشی و ضد میکروبی داره .من که روی دوتا خمیر دندون دیدم و همینطور شامپو.فرمول این ماده  CH3OOCC6H4OH  .

سدیم ان لوریل سارسوسینات     Sodium-n-lauryl sarcosinate     هم خیلی به چشم میاد.این ماده با فرمول   NaC12H25SO4   به عنوان یک زداینده و پاک کننده و سفید کننده مناسب بکار میره.ترکیبات مشابه این ترکیب هم زیاده.

سرور ساینده های دنیا جناب سیلیکا   Silica   با فرمول ساده SiO2  . هرجا سخن از سایش دندان است نام سیلیکا می درخشد.

اما عزیزان یه ماده همه کاره و آچار فرانسه بقول معروف , پروپیلن گلیکول      Propylene glycol    , هرچی ازش بگم کم گفتم, حلال نیست که هست , ضد قارچ نیست که هست , ضد یخ و ضد انجماد نیست که هست , از همه مهمتر ضد اکسیده شدن هم هست.اینم فرمولش  CH3CHOHCH2OH .

البته یه چیزی که باید بگم اینه که از این مواد مقدار خیلی کمی توی محصولات هست و بقیه حجم این محصولات باید با یه ماده بی اثر پر بشه وگرنه کارخونه دار بدبخت میشه !

شاید یه روز بهتون گفتم که توی خمیر دندون ماده پرکننده ای استفاده میشه بنام پودر تالک که از همونیه که توی پودر بچه!!! هست! گفتم که !!!!!

 

 

/ 1 نظر / 84 بازدید
وحيده

اطلاعات جالبي بود .