مس و کانه ها !

شاخه:مهندسی شیمی

زیز شاخه: کانیهای مهم

موضوع : مس کانه , کانسار و کانی های اون

امروزه ما از مس استفاده های زیادی می کنیم.هنوز هم تولید مس به شدت در دنیا ادامه داره و یکی از شاخص های صنعتی بودن تولید مس هست.اما این مس از کجا میاد؟قبل از اینکه عمل فرآوری روش انجام بشه کجا ها هست و چطور میشه اونو شناخت؟

مس در بسیاری از کانه ها دیده میشه اما تعداد کمی از اونا ازنظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند.کانه های مس که خیلی بروبیا دارند عبارتند از:

کالکوپیریت (سولفید مس و آهن) که خیلی با اهمیت است. رنگش زرد برنجیه و معمولا هم تیره هست و خاکه سیاه متمایل به سبز داره .بقول علما جلای فلزی داره و سختیش در اشل موس بین 5/3 تا 4 هست. باور کنید اگه ببینیدش فکر میکنید مس داره ازش می زنه بیرون.

کالکوسیت(که سولفید مس است).خودش خاکستری سربی براقه و جلای فلزی هم داره سختیش حدود 5/3 هست .

اورکالسیت(هیدروکسید کربناته مس و روی)

آزوریت(هیدارت کربناته مس) که بعضی مواقع با مالاکیت(هیدروکسید کربناته مس) دیده می شود.در مقام مقایسه به نسبت کم اهمیت است اما رنگ خاکه اون آبی لاجوردیه و رنگ خاکه اونم آبی آسمانی هست.الا الاصول سختی کانه های مس بین 5/3 تا 5 تغییر میکنه.

بورنیت(سولفید مس و آهن است).

تنانتیت(سولفید مس و آرسنیک است).

نکته جالب در مورد مس اینه که بیشتر بصورت سولفید و هیدروکسید کربناته در طبیعت دیده میشه .یه چیز جالب دیگه در مورد فرآوری کانه های مس اینه که معمولا یکم طلا هم از فرآیند استخراج مس بدست میاد.اوخ جون طلا......

/ 1 نظر / 30 بازدید

[گل]