جوهر مورچه

شاخه : مهندسی شیمی
زیر شاخه : مواد شیمیایی
موضوع : جوهر مورچه


جوهر مورچه در واقع همون اسید فورمیک هستش.اما چرا بهش میگند جوهر مورچه؟ چون این ماده توی بافت و نیش حشراتی مثل زنبور و مخصوصا مورچه پیدا شده بود ، دانشمندای شیمیایی یکم قدیمی تر فهمیده بودند که جاهایی که مورچه زیاده یه بخار اسیدی از این توده مورچه ها متصاعد میشه که بعد ها با آنالیز اون گاز فهمیده بودند که ای بابا این که همون اسید فرمیک خودمون هستش که بابا! کلمه فورمیک هم از نام لاتینی این مورچه ها که بهشون فورمیکا گفته میشده گرفته شده است.


حالا بیاید تا اینجا که اومدیم یه نگاهی هم به اسید فورمیک بندازیم:
فرمول شیمیاییش بصورت HCOOH هستش.
این اسید نام های دیگه ای هم داره مثل :متانوئیک اسید و هیدروژن کربوکسیلیک اسید . بی رنگه ولی بو داره و در آب و الکل و این قطبیجات حل میشه.
به روشهای مختلفی قابل تهیه هست مثلا با هیدرولیز اسیدی متیل فرمیت . در تولید موادی مثل استالدئید و فرمالدئید هم به عنوان محصول جانبی تولید میشه.
کاربرد های زیادی داره مثلا در تهیه حشره کش ها ، آبکاری ، به عنوان حلال برای عطر ها ، برای تولید مواد مورد استفاده در سیکل های خنک کننده و ....
فقط یه چیزی ، روی پوستتون نریزه !

/ 7 نظر / 207 بازدید
خاطره

سلام وبلاگ جالبی دارید خوشحال می شوم به وب من هم سر بزنید

سالار

سلام و درود به تو دوست عزیز هیچ فکر میکردی به این زودی سایتت بازدید کننده داشته باشه ولی من اومدم و دلم می خواد دوستامم بیان اگر لطف کنی لینک منو تو سایتت بزاری بهت قول میدم زود لینکتو به سایتم اضافه کنم حالا اگر لطف کنی ممنون میشم http://linkche.persianblog.ir لینک بازی ماه و ایزد و یار منتظرم

پانیذ

سلام دوست عزیز سایت خیلی خوبی داری ،اگه وقت کردی حتما آپدیت کن

غلامحسین حلیمیفرد

سلامئ: اگه مایل باشید میتونم فرایندهای نفت-گاز-ژتروشیمی رو واستون شبیه سازی کنم فکر کنم بدرد سایت مهندسی شیمی بخوره . در مورد مبلغش هم صحبت میکنیم .

Artin

چرا به جوهر مثلا مورچهجوهر میگند؟؟؟؟؟!!!!!! اگر کسی فهمید به ما هم بگه فیض ببریم [زبان]