اوریفیس

صفحات اوریفیس ( ORIFICE PLATES )<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

شاخه : مهندسی شیمی

زیر شاخه : تجهیزات فرآیندی

موضوع : اوریفیس ، کنترل فشارصفحات اوریفیس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

صفحات اوریفیس یا orifice plates  یه چیزی هستند تو مایه های راکت پینگ پونگ البته هم کوچکتر از راکت و هم بزرگتر از اون رو هم داریم.معمولا شما با استفاده از این وسیله جلوی جریان رو تا حدی میگیرید که این خودش اهداف مختلفی میتونه داشته باشه.گاهی اوقات میخواید با اختلاف فشاری که دو طرف یه اوریفیس ایجاد میشه به اهداف ویژه ای مثل  محاسبه انرژی ها و میزان جریان برسید اما اوریفیس کار های دیگه ای هم انجام میده، مثلا نزدیک جاهایی که می خوایم سیال رو بدیم بیرون( مثل خروجی آب  آتش نشانی) یا جاهایی که می خوایم در قسمتی خاصی از مسیر فشار کافی داشته باشیم از اوریفیس استفاده میکنیم.

سوراخ های اوریفیس هم بسته به طراحی فرق میکنند ، ممکنه یه سوراخ دایره ای درست در مرکز دایره اصلی صفحه اوریفیس داشته باشیم یا این سوراخ در مرکز نباشه و یکم پایین تر یا بالا تر باشه ( بسته به نوع سیال-مایع ، گاز) یا اصلا دایره نباشه و نیم دایره باشه و خدا میدونه که کجا ممکنه باشه .

نکته ظریف در مورد بعضی از انواع اوریفیس های جدید اینه که یه طرفشون نوشته داره و طرف دیگه نداره و اوریفیس باید طوری در مسیر قرار بگیره که طرف نوشته دار رو به جریان باشه.

نتیجه اخلاقی اینکه اوریفیس چیز خیلی خوبیه البته دیده شده که بعضیا انگشتشونو کردند توی سوراخ اوریفیس و دیگه در نیومده !!!!

 

/ 5 نظر / 230 بازدید
احسان

سلام من مهندس شيمی هستم و يك وبلاگ كوچولو دارم كه با اجازه شما مي خوام يك لينك از شما بذارم . موفق باشيد

حامد

سلام چنانچه مايل به تبادل لينک هستيد در قسمت نظرات وبلاگ من پيام بگذاريد . با تشکر

شقایق

سلام من مهندس شيمی هستم لطفا اگر اطلاعاتی درباره رابطه جريان مايع و گاز در اريفيس داريد در اختيار من بگذاريد با تشکر

سید میثم

اوریفیس FA

افشین

اقا خیلی باحال نوشتی....