يک دانشمند و مهندس برجسته!

در تاریخ همیشه انسانهایی زندگی می کردند که وجودشون باعث پیشرفت اساسی در علوم و مهندسی شده و ارزش کار اونا اینقدر زیاد بود که از در انحصار موندن یه رشته خاص خلاص شدند .در اینجا ما یکی از این دانشمندان رو که تاثیر زیادی روی پیشرفت تئوریهای پدیده های انتقال داشته معرفی می کنیم.در توصیف اهمیت کارهای این دانشمند و مهندس بزرگ همین بس که اسمشو به دفعات در درسهایی چون انتقال جرم , عملیات واحد ها , مکانیک سیالات و انتقال حرارت شنیده ایم.

دانشمند مورد نظر ما 162 سال پیش یعنی در اول شهریور سال 1221 هجری شمسی(همش مگه باید تاریخا به میلادی باشه؟خوب یه بارم نباشه) در بلفاست ایرلند به دنیا آمد که البته اون موقع ایرلند کشور مستقلی نبود و زیر نظر انگلیس بود. این شخص که بهتره اسمش مهندس باشه زمینه کاریش هیدرولیک و هیدرودینامیک بود.حدودای بیست و پنج سالش بود که توی کالج کوئین کمبریج واسه خودش دم و دستگاهی و آزمایشگاهی راه انداخت.درست یک سال بعد به عنوان اولین استاد رشته مهندسی در کالج اوون منچستر مشغول به کار شد. 9 سال بعد کاندیدای دریافت جایزه از مجمع سلطنتی شد و در سن 46 سالگی برنده مدال سلطنتی شد.

این شخص با پشتکار مثال زدنی مشغول مطالعه روی معیان و انتقال حرارت بین جامد و سیال در کندانسور ها و بویلر ها بود که خلاصه موفق شد اصلاحاتی در اونا بوجود بیاره و ادامه این مطالعات روی پمپ توربینها منتهی شد به اینکه بتونه برای این عملیات یه پایه و اساس علمی پیدا کنه.این دانشمند بنیاد گرا(سیاسی نه ها, علمی) در سالهایی که شاهان قاجار مفت می خوردند و جفت می زدند تونست تئوری روغن کاری رو فرموله کنه و قوانین مقاومت در کانالهای انتقال سیالات که بطور موازی قرار داشتند رو شرح بده.در ادامه تحقیقاتش موفق به ایجاد یه چهارچوب ریاضی برای توضیح جریانهای آرام و گذار و متلاطم شد که این کار درست در 115 سال پیش اتفاق افتاد.

با رابطه و عددی که این دانشمند کشف کرد هم تونست کمک زیادی به بقیه بکنه و هم اسم خودشو در تاریخ ثبت کرد.رابطه ای که این دانشمند کشف کرد خیلی ساده ولی با ارزش هست و معیاریه برای تشابه دینامیکی و مدل سازی صحیح در جریان سیالات.بعد از اون هم تشابه مکانیکی در گرما رو تعریف کرد.این دانشمند و مهندس شهیر و نامدار درست در 99 سال پیش در سن 63 سالگی بازنشست شد و 12 سال بعد در سال 1291 هجری شمسی درست در دوم اسفند ماه دار فانی رو وداع گفت.احتمالا تا حالا باید اونو شناخته باشید. اون دانشمند کسی نیست جز آزبورن رینولدز.

نکته جالبی که از تاریخهای موجود در متن مشخص میشه اینه که :آخه به مام میگند مهندس؟حالا ما خوبه نمیخایم یه چی کشف کنیم.همین درس خوندنم زورمون میاد.

/ 0 نظر / 12 بازدید