نرم افزار های مهم در مهندسی شیمی

شاخه : نرم افزار های مهندسی

زیر شاخه : نرم افزارهای مهندسی شیمی

موضوع : نرم افزار های مهم در مهندسی شیمی

 

دیگه واقعا دوره محاسبات روی کاغذ گذشته، نمیشه ساعت ها وقت صرف کرد تا یه شبیه سازی ساده رو انجام بدیم.از زمانی که رایانه وارد بازار شده نرم افزار های زیادی برای علوم و رشته های مختلف نوشته شده که مهندسی شیمی هم از اون مستثنی نبوده.نکته ای رو در مورد نرم افزار های مهندسی شیمی بگم و اون اینکه همه اونا جوابهای کاملا شبیه به هم و دقیق نیست اما با توجه به اساس برنامه نویسیشون برای یک یا چند بخش مهندسی شیمی بهتر از بقیه جواب میدند.در اینجا قصد دارم بطور خلاصه در مورد همین موضوع توضیح بدم.

 

مهمترین نرم افزارهای مهندسی شیمی که در حال حاضر ازشون استفاده هم میشه اینا هستند: ASPEN ، HYSYS ، CHEMCAD ، DESIGN II و PRO II .

 

aspen_icone.gifASPEN (محصول شرکت ASPEN TECH. ):

یکی از معروفترین و پر قدرت ترین نرم افزار های مهندسی شیمیه که شامل چندین بسته نرم افزاری مرتبط به هم هست.اولین بار برای شبیه سازی و طراحی سیستم های معدنی و بالاخص فرآوری ذغال سنگ نوشته شده بود و در مورد کانی های فلزی هم خوب جواب میداد .بعد ها سیستم های پالایشگاهی و پتروشیمی هم بهش اضافه شد.

نقطه قوت این نرم افزار نسبت به سایر نرم افزارها بانک اطلاعاتی واقعا قوی این نرم افزار راجع به جامدات ، مایعات و گازها هست.از مهمترین مزیت های این نرم افزار قابلیت شبیه سازی سیستم های پلیمری با اون هستش.

 

 

HYSYS (محصول شرکت HYPROTECH ):hysys_icone.gif

این نرم افزار توی معروفیت کمتر از اسپن نیست. کاملا شناخته شده هست و کار با اون به علت طراحی مناسب منو ها بسیار ساده و راحت هست .نام قدیم اون HYSIM  بوده که بعدا تغییر نام داده.در ابتدا این نرم افزار به منظور شبیه سازی سیستم های پالایشگاهی و پتروشیمی طراحی شد اما سیستم های الکترولیتی و جامد رو هم بعدا به اون اضافه کردند.

 

 

PRO II (محصول شرکت PROVISION ) :proII_icone.gif

شاید به نسبت بقیه نرم افزار ها کمتر با این نرم افزار کار کرده باشند اما واقعا نرم افزار خوب و ساده ای هست و شبیه سازی با اون واقعا خالی از لطف نیست مخصوصا وقتی بعد از یک RUN موفق کل PFD شما سبز رنگ میشه خیلی خوشحال میشید.این نرم افزار رو برای طراحی برج های تقطیر پالایشگاه نوشته بودند و به همین خاطر برای شبیه سازی برجهای تقطیر واقعا توانایی خوبی داره البته بعد ها امکاناتی بهش اضافه شد که سیستم های پالایشگاهی و پتروشیمیایی غیر پلیمری رو هم میتونه شبیه سازی کنه.

 

ChemCAD (محصول شرکت  CHEMSTATION ) :chemcad_icone.gif

اگه با این نرم افزار کار کرده باشید میبینید که محیط کاریش واقعا ساده هست.این نرم افزار هم ابتدا برای شبیه سازی فرآیند های پتروشیمیایی و پالایشگاهی  نوشته شد و بعدا توسعه پیدا کرد.ابتدا احساس میکنید که واقعا نمیشه روش حساب از کرد اما خواهید دید که توی بعضی از شاخه ها توانایی های منحصر بفردی داره و بطور مثال و بر خلاف نرم افزار های قبلی در مورد سیستم های الکترولیتی خیلی خوب عمل میکنه.

 

 

DESIGN II (محصول شرکت WINSIM ) :design2_icone.gif

راستش من خیلی از این نرم افزار خوشم نیومد ، خیلی خوش دست نیست اما خوب توانایی هایی هم داره که تا باهاش کار نکنید متوجه نمیشید.به هر حال از این نرم افزار هم برای شبیه سازی استفاده میشه و انجام یه شبیه سازی با این نرم افزار خالی از لطف نیست.متاسفانه یا خوشبختانه با وجود نرم افزار های پر قدرتی مثل های سیس ، کم کد ، اسپن و پرو توو خیلی به این نرم افزار توجه نمیشه.

 

/ 5 نظر / 844 بازدید
بهنام برهمن

البته hyprotech و Aspen tech در هم ادغام شدند.

مدير وبلاگ

بله آقا بهنام اين دو شرکت در هم ادغام شدند و hysys aspen از نسخه ۳.۲ به بعد به صورت یک نرم افزار ارائه میشه .بیشتر منظورم مختصری از تاریخچه اینا بود.به هر حال متشکرم.

mohammad Komijani

سلام دوست خوبم - من یه مشکل فنی شیمیایی دارم . میخوام یه ماده در محیط اشباع از گاز اس هاش ۲ یا هیدروژن سولفوره قرار بدم تا اون رو جذب بکنه و محیط رو از گاز پاک کنه ؟ اون ماده باید چه چیزی باشه ؟ مابدنبال یافتن و قرار دادن ماده ای بعنوان جاذب گاز هستیم . چون هر آن ممکن است به هر علتی سیستم تهویه از کار بیفتد . آیا علاوه بر آن ماده ای برای جذب منوکسید کربن هم هست ؟ لطفا به ما کمک کنید .

بهنام

تالار گفتمان مهندسی شیمی http://forum.sache.ir

سامان

البته femlab 3.2 قوی تر از اینهاست