مهندسی شيمی !

مهندسی شیمی به راحتی قابل تعریف و تشریح نیست.

بر خلاف تصور عموم از عملی که این مهندسین انجام می دند صرفا انجام واکنشهای شیمیایی برای فر آوری مواد نیست.در سالهای اخیر به جای مهندسی فرآیند و شیمی تنها از مهندسی شیمی استفاده می شه که باعث تصور غلط در اذهان اکثر مردم شده .

بنا به تعریف , مهندسی شیمی هم علم است و هم هنر.اون قسمتی که کاملا شناخته شده هست توی این رشته, خوب معلومه که علم هستش اما بسیاری از زمینه ها در این رشته هست که یا کاملا ناشناخته هست یا تا حدودی شناخته شده و در همین جاست که یک مهندس شیمی با آگاهی از تئوریهای مختلف و توانایی های خودش باید مشکلاتشو حل کنه.آدم توی این رشته یه جایی میرسه که حتی مجبور می شه در اول مسله جواب رو حدس بزنه .البته نه حدس همینجوری, بلکه با آگاهی .طراحی , بهینه سازی , کنترل , اقتصادی سازی(چیه فکر کردین فقط مهندسی صنایع میتونه این کارا رو انجام بده) و ....... از مهمترین کارهای یک مهندس شیمی هست ولو اینکه فقط هم به همین کارها محدود نمی شه.

پس فکر نکنید مهندس شیمی باید توی آزمایشگاه شیمی کار کنه ولو اینکه با ید این توانایی رو هم داشته باشه.تنوع گرایشها توی این رشته هم جالب توجه هست.پتروشیمی بچه ناخلف , نفت , گاز , صنایع شیمیایی معدنی , صنایع سلولوزی , صنایع غذایی و خیلی از گرایشهای دیگه از شاخه های این رشته هستند.

.................

/ 0 نظر / 8 بازدید