تاريخچه گاز کلر

این سمیِ خطرناک <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

مجموعه اصلی : مهندسی شیمی و شیمی

زیر مجموعه : تاریخچه تولید مواد شیمیایی

موضوع : تاريخچه گاز کلر

 

علامت شيميايي گاز كلرCl   هست و عدد اتمي اون 17 و وزن اتمي متوسط ايزوتوپهاي اون 453/35 است.فوق العاده سمي است و رنگ آن زرد مايل به سبز است و بوي تند و مشمئز كننده اي دارد.نقطه ذوب آن 101 – درجه سانتيگراد و نقطه جوش آن 05/34- است.از هوا دو برابر سنگين تر است(برای فرار به بلندی هم میتونید پناه ببرید) .

كلر يكي از 5 عنصري است كه ارتباط نزديكي با مواد شيميايي كه هالوژن گفته مي شود داره.نام ديگر اين هالوژنها نمك سازه زيرا با فلزات تركيب شده و نمك توليد مي كنند.در واقع كلر يكي از فعال ترين مواد شناخته شده است.اگر مخلوط كلر با هيدروژن در معرض نور خورشيد قرار بگيره به طرز شديدي منفجر مي شه.در طبيعت كلر معمولا به صورت تركيب وجود دارد و بصورت خالص يافت نمي شه.معروفترين تركيب آن نيز نمك طعام است.مولکول گاز کلر

با اينكه تركيبات كلر هزاران سال است كه شناخته شده اما خود گاز كلر در سال 1774 وقتي كارل ويلهلم شيله كلر را با واكنش اسيد هيدروكلريك با تركيبات فلزي(اكسيد منگنز) تازه شناخته شد.شيله فكر كرده بود كه گاز تركيبي از اكسيژنه.بخاطر همين به آن لقب" هواي اسيدي دريايي فلوژيستيك شده" داد.در آن زمان شيميدانها بر اين باور بودند كه تمامي اسيد ها حاوي اكسيژن هستند.

قرن نوزدهم که اومد الكتريسيته به عنوان يك وسيله براي آزمايش در دسترس قرار گرفت و اين امكان را به شيميستها داد كه با بر قرار كردن جريان برق مواد را به اجزاي سازنده آنها بشكنند.يكي از معروفترين دانشمندان اين دوره سر همفري ديوي بود.در سال 1810 ديوي كشف كرد كه اگر اسيد هيدروكلريك تجزيه شود هيدروژن و يك گاز سبز رنگ توليد مي كند.ديوي هرچه سعي كرد نتوانست اين گاز جديد را تجزيه كند و به همين خاطر فكر كرد كه حتما بايد يك عنصر باشد.در ازمايشهاي بعدي ديوي نشان داد كه كلر در بعضي از احتراقها ميتواند جايگزين اكسيژن شود.

چند سال بعد گاز كلر اولين گازي بود كه تبديل به مايع  شد.در سال 1823 مايكل فارادي گاز كلر را تحت فشار به لوله خميده شيشه اي فرستاد كه سر ديگر آن در ظرف يخهاي شكسته شده قرار داده شده بود.تحت فشار گاز به كلر مايع تبديل شد .اما تهيه كردن گاز كلر چه مايع و چه به صورت گاز هنوز يك معضل بود.تا اينكه در خلال سالهاي 1850 اتفاقات تازه اي افتاد و روش توليد اين گاز در مقياس بزرگ كشف شد.در ابتدا اكثر فرايند های تولید این گاز شامل اكسيداسيون كلريد هيدروژن بودند كه با دي اكسيد منگنز يا هوا انجام ميشد.در سال 1868 بود كه هنري ديكون روژ توليد گاز كلر با كاتاليست را كشف كرد.

اولين حق ثبت شده توليد گاز كلر با الكتروليز در سال 1851 و به چارلز وات داده شد.با آنكه توليد گاز كلر با برق آن زمان زياد مقرون به صرفه نبود اما اكثر توليدات حال حاضر ما با همين روش و در سلهاي الكتروليز صورت مي گيرد.دو نوع سل ( ديافراگمي و كاتد جيوه اي) براي توليد گاز كلر مورد استفاده قرار مي گيرد.در حين توليد كلر نيز ميتوان محصولات جانبيي مثل سود سوز آور و هيدروژن نيز توليد كرد.اقتصادي بود كارخانه نيز به يافتن بازاري براي هر دو محصول  و ميزان برق مصرفي بستگي دارد.

بجز خواص زياد استفاده از كلر در آب و براي ضد عفوني كردن آن, استفاده از آن در پودر هاي شوينده و سفيد كننده در سال 1785 و توسط كلود بارتولت كشف شد و استفاده از اين خاصيت نيز در سال 1799 و توسط يك شيميست و توليد كننده اسكاتلندي بنام چارلز تاننانت انجام شد.بجز اين كلر در پارچه بافي و منسوجات و توليد كاغذ نيز مورد استفاده قرار مي گيرد.محلول آن براي ضد عفوني كردن سطوح و از بين بردن باكتريها در آب و فاضلاب مورد استفاده قرار مي گيرد.

مهمترين استفاده گار كلر در صنايع شيميايي است.مثلا كلر از اجزاء اصلي ماده پلي وينيل كلريد است كه در توليد لوله هاي پلاستيكي و ديگر توليدات مورد استفاده است.همچنين گاز كلر در توليد الياف مصنوعي و ضد يخها و براي مواد مخصوص آتش بازي و گازهاي اشك آور و رزينها و سلوفان  نيز استفاده مي شود.كلر همچنين از اجزائ اصلي تتراكلريد كربن و كلرو فورم و ديگر مواد حلال و .... است.

 

تا حالا در معرض گاز کلر قرار گرفتید؟محض اطلاع عرض کنم که مقدار کمش رو وقتی استنشاق می کنی انگار توی گلوت جرم داره می گیره , در ضمن اگه مقدار زیادشو استنشاق کردی احتمالا حسابت با کرام الکاتبین است.

 

/ 5 نظر / 68 بازدید
هادی

با سلام می خواستم ازشما یک خواهشی داشته باشم می خواستم بدونم شما مقاله ای در باره ی مفهوم برشته شدن در علم شیمی ندارید؟ یا منبعی که بهم کمک کنه؟ ممنون می شم اگه از طریق ایمیل یا وبلاگ خبرم کنید با تشکر

mohammad

با سلام وخسته نباشيد يک سری اطلاعات در مورد منوکسيد کربن وواکنشهايی که با مواد مختلف می ده می خواستم لطفا اگه ممکنه به ادرس ايميلم برام بفرستيد با تشکر فراوان

shahab

سلام از اطلاعات خوبتون ممنون شما مقاله ای در باره تولید کلر دارید و یا منبع و سایتی که بهم کمک کنه؟

گلستان

salam,az matalebeton estefade kardam,khoshal misham be ma ham sar bezanid