آتش خاموش کن ها

شاخه :مهندسی شیمی

زیر شاخه :دفع حریق

موضوع :آتش خاموش کن ها   

 

آتیش خفه می کنیم !

آتش خاموش کن ها 4 نوع هستند که هریک برای خاموش کردن روش خودشونو دارند.نکته مهم اینه که نذاریم هوا به آتش برسه(آخه میدونید این دوتا درست مثل عاشق و معشوقند و وقتی به هم میرسند عین شمع و پروانه می سوزند.

کلاس A آتیشایی هستند که توسط مواد قابل اشتعال بوجود میاند(میدونم!الان میگید غیب گفتی) مثل چوب و کاغذ و لباس که انداختن اونا توی آب یا ریختن آب روی اونا در این موارد مفیده.در این مواد آتش نشانها از فشار گاز دی اکسید کربن برای پرتاب کردن آب روی آتش استفاده می کنند(همونطور که آتشفشانها از دی اکسید گوگرد برای پرتاب گدازه استفاده میکنند) که بسیار هم مورد استفاده است.در آتش خاموش کن های اسید-باز گاز دی اکسید کربن در هنگام استفاده در اثر واکنش ایندو تولید میشه و در بقیه آتش خاموش کن ها هم این گاز با فشار زیاد در داخل سیلندر ذخیره شده و در هنگام باز کردن آزاد میشه.

 

کلاس B شامل آتیشایی هست که با مایعات قابل اشتعال درست شده که خفه کردن و پوشاندن اونا (حالا هرجوری شده) ضروری می باشد یا همون است.بازم دی اکسید کربن , یا مواد شیمیایی خشک یا کف واسه این آتیشا مناسبه. در این موارد اصلا به فکر استفاده از آب نیفتید.

کلاس C  شامل آتیشاییه که بابا برقی اونارو ایجاد کرده که بازم باید از مواد شیمیایی خشک و دی اکسید کربن استفاده کرد.در این مورد هم استفاده کردن از آب همان و پریدن فاز از مغز همان.

کلاس D شامل یه جور آتیشای کمیاب و خطرناکه که فلزات مذاب عامل اونا هستند.دوای این آتیشا آتیش خاموش کن های ویژه ای مثل Met-L-X ,پودر گرافیت یا تری متوکسی بوروکسین است.اینجا هم نباید آب رو بکار ببرید(اصولا آب زیاد برای آتیش های صنعتی کاربرد نداره).

یه زمانی هست که آتیشای کوچولو موچولو داریم اون موقع از نمک یا بی کربنات سدیم استفاده می کنیم.یادتون باشه یه دفعه تتراکلرید کربن یا برومید متیل نریزید روی آتیش چون هم خودشون سمی هستند و هم ترکیبات سمی تری مثل فسژن تولید می کنند.

در خاتمه یاد آور می شویم که آتیش جیز می باشد......حالا هر نوعی که می خواهد باشد.

/ 3 نظر / 178 بازدید
ارش

يک سری مواد هم هست که ذرات ريز جامد و روی تجهيزات الکترونيکی هم تاثير مضر نداره اسمشون پايرو هست

خط فاصله باران

نميدونم بعد چه مدت اينجا اومدم .. ياد باد آن روزگاران ياد باد ( اون روزا که جوون تر بوديم )

عاطفه

به زبون ادبی مینوشتی بهتر بود نظراصلی:بدنبود.