مهندسی شیمی و تکنولوژی

در این وبلاگ مطالبی رو که خیلی لازمه و توی دانشگاهها درس نمیدند رو می تونید پیدا کنید

چسب فوری و سرنخ جدید برای تولید الیاف نانو

 

مهندسین شیمی دانشگاه پنسیلوانیا می گند تکنولوژی مربوط به اثر انگشت,سرنخ محکمی به اونا داده که برای تسهیل تولید نانو فیبر ها به اونا کمک می کنه.

این روش جدید بر اساس روش جرم شناسان برای استفاده از اثر انگشت در صحنه جرم بنا نهاده شده و از روشهای دیگر مورد استفاده در ساخت نانو فیبر ها آسانتره (بوسیله تطبیق الگوها یا  چرخش الکتریکی).

هنری فولی استاده مهندسی شیمی دانشگاه پنسیلوانیا که هدایت این کار تحقیقاتی را بر عهده داره توضیح داده که جرم شناسان نوعی انگشت نگاری جدید رو توسط بخار دادن با سیانو اکریلات ابداع کرده اند .اثر انگشت بجا مونده روی اشیاء توسط بخار سیانو اکریلات ( که در ساخت چسب هم مورد استفاده قرار می گیره) ظاهر می شه.وقتی این بخار به  لبه های  اثر انگشت برخورد می کنه, در آن نواحی باقی مونده و تشکیل یک پلیمر سفید رنگ رو می ده که باعث دیده شدن اثر انگشت می شه.

بطور اتفاقی اثر انگشت یکی از محققین دانشگاه پنسیلوانیا  روی قطعه ای از یکی دستگاههایی که با چسب فوری پوشانیده شده بود باقی موند(خدا شانس بده) و با کمال تعجب الیاف نانو ظاهر شدند(حالا ما تمام دنیا رو هم دستمالی کنیم یا اثر انگشتمون باقی نمی مونه یا به جای الیاف نانو رئیسمون جلومون ظاهر می شه).

فولی می گه که این روش جدید تنوع زیادی دارد و ما را قادر می کنه که نه تنها الیاف با اندازه های در حد نانو بسازیم بلکه قادر خواهیم بود که صفحات , کره , صفحات چین دار که مثل رشته فرنگی هستند نیز در حد نانو بسازیم.

 

۱۳۸٤/۱۱/۱٢ :: ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ ::  نويسنده : ماه و ایزد و یار    
design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir