مهندسی شیمی و تکنولوژی

در این وبلاگ مطالبی رو که خیلی لازمه و توی دانشگاهها درس نمیدند رو می تونید پیدا کنید

 F 5002 B

میدونی؟!!! اگه خوب بلد نباشی و حرفی واسه گفتن نداشته باشی یا چیزی که باید یادت باشه یهو یادت نباشه چه اتفاقاتی ممکنه بیفته؟مخصوصا توی محیط کار , و اونم اول کار , اگه محفوظاتت کافی نباشه یا یهویی چیزای ضروری که باید بلد می بوده بیده باشی یهو بلد نبوده بیده باشی.بقول ایرج میرزا شاعر فرهیخته که میگه:

یاد باد آنکه مرا یاد آموخت

آدمی نان خورد از دولت یاد

هنوز مدت زیادی از ورود اینجانب به محیط کار نگذشته بود که یه روز صبح حدودای ساعت 10 که من طبق معمول داشتم لاین آپ می کردم و دنبال لوله ها و مسیر ها میگشتم یکی از کارگرای سایت اومد پیشم و بهم گفت:

مهندس !!! یکی از دیافراگمهای یکی از شیر های خروجی فیلتر های شنی پاره شده و با حالت تمسخر گفت : شما که مهندسید ببینم میتونید این شیر رو پیدا کنید؟؟؟!!!

خیلی واسم گرون تموم شد .

حالا شما مهندس هستید (مثلا) و یکی هم ( اونم کی) از شما یه چیزی میپرسه و کافیه شما هم بلد نباشید!! رک بگم وا اسفا میشه !!!

برای اینکه به ابعاد فاجعه پی ببرید یه آماری بهتون بدم:

چهار تا فیلتز شنی اونجا بود و هر کدوم چهار تا شیر دیافراگمی داشتند و هر شیر دیافراگمی دوتا دیافراگم داشت و اگه حساب کنید من باید از بین 32 تا دیافراگم اونی رو که سوراخه پیدا کنم!!!! اول سعی کردم مسیر اصلی رو بین لوله ها پیدا کنم ( هر فیلتر شنی سه مسیر فرآیند , شستشو و راه اندازی مجدد داره که بعدا توضیح میدم) با این کار تعداد شیر های مشکوک به 4 و دیافراگم های مشکوک به 8 رسید اما نه صدایی و نه نشتیی !!!! با خودم گفتم تا چند لحظه دیگه حیثیتی واسم باقی نمیمونه ! اون کارگر هم دستشو زده بود به کمرش و به یکی از ستونهای سایت تکیه داده بود و منتظر بود.

همینطور که داشتم به فیلتر ها نگاه میکردم ناگهان فشار سنج هوای ابزار دقیق توجه منو به خودش جلب کرد: یکی از فشار سنجها فشارش از بقیه کمتر بود و یکی هم بیشتر و دوتای دیگه مساوی. یه لحظه با خودم فکر کردم و لبخندی از سر شیطنت زدم و به کارگره گفتم به تعمیرات بگو بیاند دیافراگم هوای این فیلتر شنی رو عوض کنند .

گفت: کدوم فیلتر؟

گفتم  F 5002 B :

 

 

 

۱۳۸٤/٥/۳ :: ٧:٠۱ ‎ب.ظ ::  نويسنده : ماه و ایزد و یار    
design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir