مهندسی شیمی و تکنولوژی

در این وبلاگ مطالبی رو که خیلی لازمه و توی دانشگاهها درس نمیدند رو می تونید پیدا کنید

داستان زندگی سیمان

اکثر مردم سیمان و بتن رو مشابه هم میدونند اما طبیعت آنها متفاوته:

سیمان پودری است بسیار نرم و خاکستری که شن و ماسه و سنگها را بهم می چسبونه وبه صورت یک توده یکنواخت در می آره یا باعث ایجاد توده بتنی می شه. در واقع سیمان کلیدی ترین جزء بتن است.

تاریخچه و توسعه سیمان پرتلند در زمان حال :

در هر جایی تمدن با ساختن خانه آغاز شد انسانها دنبال ماده ای بوده اند که بتونند سنگها را به یکدیگر بچسبوند و توده بزرگتری از سنگها را ایجاد بکنند. آشوریها و بابلیها برای اینکار از خاک رس استفاده می کردند اما مصریها پیشرفته تر بودند و بجز خاک رس از آهک و گچ نیز به عنوان ماده چسباننده برای سازه هایی همانند اهرام استفاده می کردند.

یونانیها ساختار سیمان را بهبود بخشیدند و سرانجام رومیان با تغییراتی که در ساختمان سیمان دادند توانستند سیمانهایی تولید کنند که دوام بیشتری داشتند.

فونداسیون بیشتر ساختمانهای گردهمایی رومیان با نوعی از بتن در عمق دوازده فوتی پی ریزی شده بودند .حمامهای بزرگ رومی مثل حمام کولسیوم و حمام بزرگی چون باسیلیکا که توسط کنستانتین که در 27 قبل از میلاد بنا شده بودند نمونه هایی از معماری قدیم رومی هستند که در ساخت آنها از مخلوط سیمان استفاده شده است.

راز موفقیت رومیها در ساخت سیمان پیداکردن ترکیبی از آهک زنده با خاک پوزولانی(خاکستر آتشفشان وزوو در ایتالیا) بود.در این فرایند سیمانی تولید می شد که با از دست دادن آب سخت می گشت.در خلال سالهای 1000 تا 1450 بعد از میلاد پیشرفت تکنولوژی ساخت سیمان متوقف شد تا این که ما توانستیم راز سیمان هیدرولیک(سیمانی که با آب سخت می شود) را کشف کنیم.

امروزه انواع مختلفی از سیمانها تولید میشند و کار به جایی رسیده که حتی واسه پر کردن دندون هم از سیمان استفاده میکنند(البته از یه جور مخصوصش ).

در آینده در مورد هریک از انواع سیمانها توضیح خواهیم داد

با تشکر از مهندس مهرداد . ش .

۱۳۸٤/٤/٩ :: ٧:۱٠ ‎ب.ظ ::  نويسنده : ماه و ایزد و یار    
design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir