مهندسی شیمی و تکنولوژی

در این وبلاگ مطالبی رو که خیلی لازمه و توی دانشگاهها درس نمیدند رو می تونید پیدا کنید

جوهر مورچه

شاخه : مهندسی شیمی
زیر شاخه : مواد شیمیایی
موضوع : جوهر مورچه


جوهر مورچه در واقع همون اسید فورمیک هستش.اما چرا بهش میگند جوهر مورچه؟ چون این ماده توی بافت و نیش حشراتی مثل زنبور و مخصوصا مورچه پیدا شده بود ، دانشمندای شیمیایی یکم قدیمی تر فهمیده بودند که جاهایی که مورچه زیاده یه بخار اسیدی از این توده مورچه ها متصاعد میشه که بعد ها با آنالیز اون گاز فهمیده بودند که ای بابا این که همون اسید فرمیک خودمون هستش که بابا! کلمه فورمیک هم از نام لاتینی این مورچه ها که بهشون فورمیکا گفته میشده گرفته شده است.


حالا بیاید تا اینجا که اومدیم یه نگاهی هم به اسید فورمیک بندازیم:
فرمول شیمیاییش بصورت HCOOH هستش.
این اسید نام های دیگه ای هم داره مثل :متانوئیک اسید و هیدروژن کربوکسیلیک اسید . بی رنگه ولی بو داره و در آب و الکل و این قطبیجات حل میشه.
به روشهای مختلفی قابل تهیه هست مثلا با هیدرولیز اسیدی متیل فرمیت . در تولید موادی مثل استالدئید و فرمالدئید هم به عنوان محصول جانبی تولید میشه.
کاربرد های زیادی داره مثلا در تهیه حشره کش ها ، آبکاری ، به عنوان حلال برای عطر ها ، برای تولید مواد مورد استفاده در سیکل های خنک کننده و ....
فقط یه چیزی ، روی پوستتون نریزه !

+   ماه و ایزد و یار ; ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٩/۱٩

TUNING تنظیم P ، I ، D مربوط به سیستم های کنترلی

 TUNING در سیستم های کنترلی یعنی طوری P  و I و D رو تنظیم کنی که چیزی رو که میخوای کنترل کنی کمترین نوسان رو داشته باشه یا حالا یه سری شرایط خاص(مثلا Overshoot ش زیاد نباشه یا ...).وقتی توی دانشگاه این چیزا رو می خوندم باورم نمیشد که یه روزی چنان با اینا برخورد می کنم که اگه اینارو بلد نبودم کارم حسابی لنگ می موند.خوشبختانه درس کنترل فرآیند ها رو دوست داشتم و حالا به دادم رسیده.

یک سیستم کنترلی بطور ساده یه مغز داره که برنامه ریزی شده  و یک یا چند تا دستگاه کنترل کننده( که اکثرا شیر کنترل)  که متغیرمون( مثلا دما یا جریان یا ...) رو باید کنترل کنه.یه شیر کنترل مگه چه کاری ازش بر میاد بجز اینکه بهش بگیم کی باز کن!چقدر باز کن!کی ببند! وقتی  یه PID مناسب به سیستم بدی شیر کنترل هم بچه خوبیه و کارتو راه میندازه وگرنه چنان سیستم رو ناپایدار میکنه که مجبور میشی خودت راسا وارد عمل بشی و سیستم رو از حالت AUTO  خارج کنی و بصورت دستی خودت به شیر کنترل فرمان بدی که چقدر باز شو و ..... تصورشو بکنید که اگه سیستم در حالت AUTO باشه چقده راحتیم.

تنظیم TUNING مستلزم اینه که شما اول بچه خوبی بوده باشید و فهمیده باشید درس کنترل فرایند ها رو و بعد دیده باشید که تغییرات بصورت دستی  چه تاثیری روی سیستم میزاره و اون موقع بقول  متخصصین TUNE ‌میکنید و کلی هم حال میکنید!

بزودی براتون یه مثالی میزنم که ببینید مثلا وقتی میخویم دمای یه راکتور رو کنترل کنیم چطوری اول بصورت دستی و بعد AUTO  کنترلش میکنیم.این یه کار معمول توی کارخانجات بزرگه که بلد بودنش برای ما مهندسین شیمی امتیاز محسوب میشه.

 

+   ماه و ایزد و یار ; ۸:٢٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٩/٤

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir