مهندسی شیمی و تکنولوژی

در این وبلاگ مطالبی رو که خیلی لازمه و توی دانشگاهها درس نمیدند رو می تونید پیدا کنید

مرکاپتان ( تیول )

شاخه اصلی :مهندسی شیمی و شیمی

زیر شاخه: مواد شیمیایی

موضوع : مرکاپتان ( تیول )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مرکاپتانها که اسم جدید اونا تیول هست به گروههای  آلی شبیه به الکل میگند که بجای اکسیژن در گروه هیدروکسیل اونا گوگرد نشسته و پاهم نمیشه.خصوصیت بارز اونا هم داشتن بوی افتضاح و شدید هستش(یه چیز میگم یه چیز میشنوی).برای بودار کردن گازها از این جونورا استفاده میکنند تا اگه نشتی یا چیزی بود با این بوی گند معلوم بشه.

یکی از جاهایی که اینا مزاحم هستند توی تولید گاز سنتز هست.برای جداسازی اینا تمامی اشکال گوگرد که مرکاپتانها هم جزء اونا هستند تبدیل به H2S  می کنند و توسط جاذب هایی از جنس اکسید روی جذب میشند.

 

+   ماه و ایزد و یار ; ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/۳/۱٧

کاتالیستهای صنعتی

شاخه اصلی : مهندسی شیمی

زیر شاخه : فرآیندهای شیمیایی

موضوع : کاتالیستهای صنعتی

اون تعریفایی رو که قبلا خوندید به یاد بیارید اینجام همون کلمات درباره کاتالیست گفته میشه اما یکم پیشرفته تر.تعریف کردن کامل کاتالیست ها با توجه به انواع اونا مقدور نیست ولی میشه تعریف رو کامل و کاملتر کرد تا به مفهوم رسید.

در صنعت کاتالیست به ماده ای( یا مخلوطی از مواد) گفته میشه باعث افزایش سرعت فعل و انفعالات شیمیایی برای رسیدن به مرحله نهایی که تعادل شیمیایی و ترمودینامیکی است , می شه.اگه یجور دیگه بخوایم بگیم انرژی اکتیواسیون رو کاهش میده تا سرعت واکنش بیشتر و زمان انجام اون کمتر بشه.البته خیلی کارای دیگه هم میکنه.

کاتالیست ها رو میشه چندجور دسته بندی کرد مثلا:

1- کاتالیست های مثبت و منفی : مثبتها سرعت واکنش رو افزایش و منفیها سرعت رو کاهش میدند.

2- فعالیت یا اکتیویته :هرچی سریعتر فرایند رو بتونند به محصول برسونند فعال ترند

3- گزینش پذیری : هرچی نسبت محصول اصلی به جانبی بیشتر باشه خوب بهتره دیگه.

4- هتروژن , هموژن وآنزیمها :هتروژن ها حالتشون با حالت ماده اصلی در فرآیند متفاوته مثلا اگه ماده اصلی ما گاز باشه کاتالیست ما ممکنه جامد یا مایع باشه. هموژنها با ماده اصلی همفازند و معمولا در هم محلولند.

یه چیز خنده دار بگم در مورد هموژنها , فرض کنید ماده اصلیتون جامد باشه و متخصص فرآیند هم بگه نه کاتالیست حتما باید هموژن باشه(نمیگه ولی دیدی یهو گفت) بعد کاتالیست باید بشینه همینطور صم بکم ماده رو نگاه کنه هیچکاری هم نمیتونه بکنه که چون هیچکدومشون از جاشون تکون نمیخورند که!!!!

آنزیمها هم که تکلیفشون معلومه .

معمولا در صنایع پتروشیمی کاتالیست ها هتروژن هستند.

حالا بذارید یه نگاهی به محاسبه خواصشون بکنیم :

1-دانسیته توده ای : همینجوری باهم چقدر جرم دارند , چقدر حجم دارند همین دو عدد رو بردارید و جرم رو به حجم تقسیم کنید میشه دانسیته توده ای.

2-دانسیته ظاهری:اینجا باید یه دونه کاتالیست بردارید و جرمشو به حجمش تقسیم کنید.

3- دانسیته حقیقی : اینبار باید منافذ رو حذف کنید چه منافذ فضای خالی بین دو یا چند ذره باشند و چه خود دونه کاتالیست منفذ داشته باشه.

بذارید اینم بگم که خیلی حرف زدم باز, کاتالیست ها معمولا شامل سه قسمت اصلی هستند:

1- پایه کاتالیست :به عنوان نگهدارنده جزء فعال مورد استفاده قرار میگیره و معمولا فعالیتی نداره.

2- بهبود دهنده ها :باعث بهبو عمل کاتالیست در مورد واکنش ها میشه بعضی موقع اینقدر کارشون درسته که بهشون میگند جزء فعال.

3- جزء فعال : هرچی هست زیر سر همین جزء هست و تموم کارا رو این کاتالیست میکنه.

با توجه به این موضوع تعجب نکنید اگه یه بار دیدید اسم کاتالیست رو اینجوری نوشتند:

Fe2O3/Cr2O3/K2O

 حالا اگه این کاتالیست رو دیدید CuO/ZnO/Al2O3 بدونید که Al2O3 پایه کاتالیسته , ZnO بهبود دهنده هست و CuO جزء فعاله اینم بگم که ممکنه ترتیب بهم بخوره.

 

 

+   ماه و ایزد و یار ; ٤:٥٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۳/۱٤

تولید پلی پروپیلن ( PolyPropylene production ) به روش Unipol PP

شاخه:مهندسی شیمی ( Chemical engineering )
زیرشاخه : مهندسی پتروشیمی ( Petrochemical engineering )
موضوع: تولید پلی پروپیلن ( PolyPropylene production ) به روش Unipol PPهمونطور که قبلا قول داده بودم اینبار خلاصه فرایند یکی دیگه از لایسنسورهای پلی پروپیلن رو شرح میدم.این همون فرایند تولید PP هست که توش راکتورهای گلابی شکل داره.از این روش برای تولید جور بسپار(همو پلیمر) , همبسپار ( کو پلیمر) های تصادفی و فشرده پلی پروپیلن در فاز گاز استفاده میشه که امتیازش دست کمپانی یونیون کارباید هست البته به همراه کمپانی شل و بهش فرایند "یونی پول PP "میگند.

  کاربردهای پلی پروپیلن رو دفعه قبل شرح دادم و اینبار فقط فرایند:
مقادیر زیادی از پلی پروپیلن های تولید شده در راکتور های بستر سیال فاز- گازی تهیه میشند که کاتالیستهای مخصوص به خودشون دارند.خصوصیاتی مثل نمایه ذوب , سطح بی آرایشی(atactic level) و توزیع وزن مولکولی توسط انتحاب مناسب همین کاتالیست ها و البته با تنظیم وضعیت فرایند و اضافه کردن مواد کنترل کننده وزن مولکولی کنترل میشند.با اضافه کردن اتیلن به راکتور کو پلیمرهای تصادفی تولید خواهد شد.خصوصیت فرآیند یونی پول PP اینه که آلودگی محیطی کمتری ایجاد میشه و پتانسیل انفجاری و اشتعالی کمتری دارند مواد توی فرآیند و خود فرآیند به راحتی قابل کنترل هست.
برای تولید هموپلیمرها و کو پلیمرهای تصادفی پروپیلن گازی رو به همراه کو مونومر و کاتالیست وارد راکتور اول(1) میکنند که بستر سیالی از ذرات پلیمر در حال رشد داره و در فشار حدود 35 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع و دمای 70 درجه سانتیگراد کار میکنه.
یک کمپرسور گریز از مرکز یک مرحله ای(2) معمولی گاز فرایند رو که بستر ذرات کاتالیست رو به بحرکت در میاره و مواد اولیه برای فرایند رو تهیه می کنه و حرارت رو از بستر به بیرون منتقل میکنه(اینهمه کار رو گاز فرآیند میکنه) رو سیرکوله میکنه.گاز سیرکوله شده در یک مبدل حرارتی معمولی خنک میشه(3). دانه های تولید شده پیاپی وارد مخزن تخلیه محصول میشه(4) گازی که واکنش نداده همینجا جدا شده و به فرایند بر میگرده.
برای تولید پلیمرهای فشرده رزین پلی پروپیلن که در راکتور اول شکل گرفته به راکتور فشرده منتقل میشه(5).پروپیلن و اتیلن گازی هم برای تولید فاز پلیمری پلاستیکی وارد راکتور فشرده میشند.روش کار راکتور فشرده درست مثل همون راکتور اولیه هست با این تفاوت که فشارش نصف اولیه و از یه کمپرسور گریز(6) از مرکز استفاده میکنه که گاز رو در یک مبدل حرارتی(7) به جریان میندازه و به بستر سیال راکتور بر میگردونه.کوپلیمرهای فشرده توسط مخزن تخلیه محصول برداشته میشند و گازای فرآیند که واکنش ندادن هم مثل دفعه قبل جدا میشند و به راکتور بر میگردند.
در هر دو مرحله هیدروکربنهای باقیمانده توسط نیتروژن(پرج) تخلیه میشند.محصولات دانه دانه ما پس از این مرحله در یک سیستم بخصوص مصرف انرژی پایینی داره تبدیل به گلوله های گردالی کوچولو میشند.


اصطلاحات :
کو پلیمر( همبسپار) :Copolymer
هموپلیمر(جور بسپار) : Homopolymer
راکتور فشرده( فشرده ساز) : Impact reactor
+   ماه و ایزد و یار ; ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۳/۱٤

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir