مهندسی شیمی و تکنولوژی

در این وبلاگ مطالبی رو که خیلی لازمه و توی دانشگاهها درس نمیدند رو می تونید پیدا کنید

ولکانيزاسيون

ولکانيزاسيون

 

چارلز گودیر واقعا از اذیت کردن لذت می برد.یکی از مهمترین اذیت هاش آزار دادن پلاستیکها با سولفور وحرارت بود.برای توصیف عمل ددمنشانه خودش اسمی روش گذاشت که شایسته این عمل بود , بله , ولکانیزاسیون .حتما میدونید که ولکان خدای باستانی رومی آتش و مواد مذاب هستش.با انتخاب این اسم دیگه خودتون بدونید چه بلایی حین این عمل سر پلاستیکهای بیچاره میاد.شایدم حاج آقا گودیر فکر کرده بود که خدای اذیت کردنه.انشاا... که تشریف میبرند بهشت ولی اگه اونجا تور گردش در جهنم برپاشد حتما برند .چون میگند اگه میخای ولکان واقعی رو ببینی باید بری اونجا.......

+   ماه و ایزد و یار ; ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۳/٦/۳۱

هموژنيزه!

هموژنيزه

ذرات کلوئیدی شیر در حالت طبیعی اینقدر بزرگند که دوست دارند به هم بچسبند!!!!!!!!!!! در این حالت اندازشون حدود 6 تا ده میکرون هست.اونجا هم باید یه امر به معروفی بشند(قانون وحدانیت ) برای همین باید کاری باشون کرد که برسند توی مایه های 1 تا 2 میکرون .درست مثل همون کاری که ما آدما باهم میکنیم همون بلا رو هم سر اینام میارند.حالا ببینید چه بلاییه این.............

این عمل در آسیاب کلوئیدی یا هموژنایزر انجام میشه و به این صورت:

اول اونا رو تحت فشار قرار میدند که معمولا بین 2000 تا 2500 psia هستش.ایکاش یه فشار سنجی اختراع بشه که وقتی ما آدما تحت فشار قرار می گیریم فشار مارو هم اندازه بگیرند.بعد اون بیچاره ها رو میدونند و اونم از دالانهای خیلی ریز و با سرعت خیلی زیاد .چقدر زیاد؟ اینقدر: حدود 96/7680 کیلومتر بر ساعت.این دیگه باعث میشه اون ذرات بیچاره ندونند کجا هستند و چکار میکنند چه برسه به اینکه بخاند به هم بچسبند.اما همونطوریکه فشار بر افراد جامعه باعث تغییر منفی میشه روی این ریزه میزه ها هم تاثیر منفی داره.باعث میشه که اونا مزه , رنگ و بوی اولیه خودشونو از دست بدند و در ضمن به نور هم حساس بشند.

آیا بین رفتار این ذرات و رفتار آدما شباهتی مشاهده نمی کنید؟

اطلاعات اضافی و تخصصی برای مهندسان شیمی بخصوص صنایع غذایی :

نیروهای دخیل در این فرایند:

نیروهای برشی

نیروهایی پرتابی

نیروهای ضد کشش

نیروهای حفره زا(کاویتاسیون)

از پاسخ دادن به سوالات متفرقه معذوریم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

پیشنهادات :

پیشنهاد می گردد این دستگاه را داخل شکم گاو کار بگذارند تا مهندسین صنایع غدایی که نیست خیلی کار هم براشون فراهم شده !! و تا فارغ التحصیل شدند کار براشون آماده است , بیکار شوند.

+   ماه و ایزد و یار ; ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۳/٦/۳۱

هيچکدام !

نوترون neutron:

این اسمو چادویک روی این بیچاره گذاشت . ریشه نوترون مشتق از کلمه لاتین نوتر( neuter ) به معنای هیچکدام است.چادویک وقتی این ذره رو دید هاج و واج موند چون دید نه بار مثبت داره نه بار منفی بخاطر همین اسمشو گذاشت " هیچکدام". کلمه Netural هم به معنای هیچکدام است البته این هیچکدام یعنی نه اسید و نه باز.

+   ماه و ایزد و یار ; ٧:٥٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۳/٦/٢٥

ضربه گیر شیمیایی

ضربه گیر شیمیایی :

antiknock agent

فیلمای قدیمی رو نگاه کنید , ماشینای اولیه وقتی میخاستند راه برند خیلی تق و توق می کردند.اون موقع هنوز علت این پدیده مشخص نبود و البته همه ذوق داشتند و زیاد به این چیزا توجه نمی کردند.تا اینکه کاشف به عمل اومد که این هیدروکربنای زنجیری شاخه دار وقتی میخاند اکسید بشند یهو انرژی آزاد میکنند و واسه همین به محفظه خودشون ضربه میزنند.آخه میدونید همه میخاند آزاد باشند دیگه...میدونین که...........

این ضربه باعث می شد این طفلکی هیدروکربنا خسته بشند و نتونند اونجوری که باید و شاید انرژی تولید کنند.خودمونیم , عجب صدایی در میاوردند.....انسانها هم خواستند راه آزادی این کوچولوهای بلند رو هموار کنند مثل وعده آزادی که الان هم میدند .یه چی پیدا کردند که قاطی اینا کنند تا از تندروی اونا جلوگیری کنه اون چی بود ؟خوب معلوم تترا آلدئید ها....اما عزیزان این تترا الدئید ها نتونستند مدت زیادی دوام بیارند چون خودشونم واسه آدما مشکل ساز شدند.آدما اینارو هم کنار گذاشتند.حالا دیگه تکنیک جدیدی لازم بود تا این آزادیخواهان رو کنترل کنند.سرب هم شده بود بلای جون آدما تقریبا در هر 3.7851 لیتر بنزین مجبور بودند پنج صدم گرم سرب بریزند .اینقدر دست وپا زدند تا اینکه خلاصه سر کله مواد غیر فلزی پیدا شد مثل متیل تترا بوتیل اتر MTBE و مخلوطهایی از متانول و تترابوتیل الکل.

یه روزی گندش در میاد .آزادی شعله خاموش شدنی نیست حتی اگر بر سر این هیدرو کربنا MTBE بریزند.این کوچولوها راهشونو پیدا می کنند و آدما با دست خودشون... . آزادی دادنی نیست گرفتنیه......

تو بخوان مفصل از این مجمل.............

+   ماه و ایزد و یار ; ٧:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۳/٦/٢٥

ماده جالب !

فرض کنید شما مهندسین شیمی که خودتونو مسئول کنترل دستگاهها میدونید توی یه کارخونه دارید کار میکنید.توی این کارخونه تعداد زیادی دستگاه هست و فرض کنید هر چیزی که می خاید توی انبار موجوده.حالا یهو وقتی که دارید از کنار یه راکتور شیمیایی رد میشید میبینید که بدنه راکتور سوراخ شده .چه کار میکنید؟

اگه به شما دستور داده شده باشه که به هیچ وجهی من الوجوه نباید راکتور از کار بیفته اون وقت چیکار میکنید؟

جواب :

ماده ای که حاوی 80 درصد فولاد و 20 درصد پلاستیک است.اکثرا برای تعمیر وسایل شیمیایی و دیگر وسایل بکار میرود.

اسمشو دیگه خودتون بگید دیگه!!!!

+   ماه و ایزد و یار ; ٦:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۳/٦/٢٢

شيشه پيرکس !

 

پيرکس

حتما تا حالا به شیشه هایی برخورد کردین که هرچی بهشون گرما میدی , هرچی با شدت سردشون می کنی انگار نه انگار. به اینا می گند شیشه پیرکس Pyrex .البته قطعا اسمشو شنیدین .

شیشه پیرکس یا به اصطلاح کیمیاگران نوین شیشه بورو سیلیکات شیشه ای هست با ضریب انبساط خطی بسیار بسیار کم در مقابل حرارت , بهتره بگیم ماست ماست تشریف دارند.تازه ضریب پلاستیک بودن !!!!(الاستیسیته) خیلی جالبی هم دارند.رکورد دار عبور دادن نور و حرارت از خودشون هستند بین تموم شیشه ها.تا 500 درجه سیانتیگراد جا دارند که گرمشون کنند و البته ترجیح میدند توی مایه های 200 تا 250 درجه نگهداری و استفاده بشند.

با این خصوصیات فوق العاده از آزمایشگاه تا آشپز خونه رو تصرف کرده اند......

+   ماه و ایزد و یار ; ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۳/٦/٩

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir